Szanowni Klienci, aktualny czas realizacji zamówień jest wydłużony do 13 dni roboczych.

Blog ślubny

Zaproszenia ślubne - 10 najczęściej popełnianych błędów 0
Zaproszenia ślubne - 12 najczęściej popełnianych błędów

Zaproszenie ślubne, to nie tylko ładny projekt, ale przede wszystkim treść, która ma zachęcić do przybycia na Wasz ślub i dostarczyć Waszym gościom wszystkich niezbędnych informacji na jego temat. Choć nie wydaje się to skomplikowane - przecież w zaproszeniu podajemy tylko imiona, nazwiska, daty, adresy i kilka dodatkowych szczegółów - w zaproszeniach ślubnych często roi się od błędów ortograficznych i stylistycznych, a ponadto znajdują się tam informacje, których w ogóle być nie powinno. Dlatego przygotowałyśmy dla Was krótką listę najczęściej popełnianych błędów. Zajrzyjcie do artykułu i upewnijcie się, czy niechcący nie popełniacie któregoś z nich.

Oto najczęstsze błędy popełniane w treści zaproszeń ślubnych:

1. Nieprawidłowa odmiana nazwisk gości

A przede wszystkim jej brak. Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości, przypominamy, że w języku polskim imiona i nazwiska powinny być odmieniane przez przypadki. Dużo więcej informacji na temat personalizowania zaproszeń znajdziecie w osobnym wpisie. Czytaj: Poprawna personalizacja zaproszeń→

2. Błędny zapis zwrotów grzecznościowych

Prawidłowy zapis zwrotów grzecznościowych przed nazwiskami gości to: Sz. Pan, Sz. Pani, Sz. Państwo. Mimo to w praktyce bardzo często stosowany jest skrót Sz.P. (bez spacji pomiędzy kropką i wielką literą) – jest on odrobinę mniej elegancki, ale przyjmujemy go ze zrozumieniem, ponieważ zajmuje mniej miejsca i pasuje do wszystkich, czyli zarówno do pań, panów jak i do par. Całkowicie błędna jest natomiast forma "Sz. P." (z odstępem).

Jeszcze bardziej formalny jest zwrot Wielmożny Pan, Wielmożna Pani, Wielmożni Państwo. W tym przypadku prawidłowy jest skrócony zapis WPan, WPani, WPaństwo lub WP, czyli: zapraszamy WPaństwa Annę i Jana Kowalskich lub WP Annę Kowalską. Możecie też oczywiście użyć pełnego zwrotu, bez żadnych skrótów.

3. Błędy w zapisie nazwy kościoła

Przede wszystkim pamiętajcie, że budynek to "kościół", a nie "Kościół". Wielka litera zarezerwowana jest dla wspólnoty wiernych (Kościół katolicki, Kościół protestancki) lub dla instytucji (Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny). Inne często popełniane pomyłki dotyczą skróconego zapisu zwrotów "pod wezwaniem" i "świętego". Prawidłowe formy to:
pw. = pod wezwaniem
św. Jana = Świętego Jana
św. św. Piotra i Pawła = Świętych Piotra i Pawła

Prawidłowy zapis będzie wyglądał następująco: zapraszamy na ślub, który odbędzie się w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła.

4. Nieprawidłowy zapis daty ślubu

Jest kilka poprawnych sposobów zapisania daty Waszego ślubu. Możecie to zrobić za pomocą cyfr arabskich, rzymskich lub słownie.
Cyfry arabskie oddzielamy kropkami, jeśli w zapisie pojawią się cyfry rzymskie, zamiast kropek wstawiamy odstęp: 6.06.2022 lub 6 VI 2022.
Słowo "rok" (roku) można zapisać w całości lub jako skrót "r." i zachowują odstęp od ostatniej cyfry, czyli 6.06.2022 r.
Zapisując nazwę miesiąca słownie koniecznie prawidłowo ją odmieńcie, czyli 6 czerwca 2022 roku, a nie 6 czerwiec 2022 roku.

5. Oczywiste oczywistości, czyli pleonazmy

Pamiętajcie, że nadmiar słów i zawiłe zwroty wcale nie sprawią, że zdanie zacznie brzmieć bardziej elegancko. Najczęstszym pleonazmem pojawiającym się w treści zaproszeń jest niepotrzebne słowo "dnia" przed datą ślubu lub potwierdzenia obecności. A zatem, zapraszamy gości na ślub, który odbędzie się 6 czerwca 2022 roku, a nie "dnia 6 czerwca" - wszyscy i tak rozumieją, że chodzi o dzień (a nie o noc :)).

6. Zbyt późny termin potwierdzenia obecności

Z naszych obserwacji wynika, że wiele młody par wyznacza termin potwierdzenia obecności na około miesiąc przed planowanym ślubem. Wydaje się to rozsądnym pomysłem, pod warunkiem, że wszyscy goście rzeczywiście będą o tym terminie pamiętać, a to niestety nie zdarza się zbyt często. Najczęściej po wyznaczonej dacie większość młodych par musi jeszcze kontaktować się z zapominalskimi i niezdecydowanymi. Niektórzy zaproszeni nie dzwonią, bo wydaje im się, że to oczywiste, że przyjdą, natomiast inni milczą, bo nie zamierzają się pojawić, ale nie czują potrzeby, żeby podzielić się tą informacją. Jeśli czas ustalania ostatecznej listy gości weselnych przeciągnie się o kolejny tydzień, możecie mieć problem między innymi z terminowym złożeniem zamówienia na papeterię weselną. W naszej pracowni winietki dla gości weselnych muszą zostać zamówione najpóźniej 3 tygodnie (15 dni roboczych) przed Waszym ślubem, dzięki czemu mamy czas na poprawną realizację waszego zamówienia i kilka dni zapasu na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Podobne wymagania odnośnie potwierdzenia ostatecznej liczby gości mają sale weselne i restauracje - większość z nich prosi o podanie tej informacji najpóźniej 2-4 tygodnie przed ślubem.

Naszym zdaniem najbezpieczniejszą opcją jest ustalenie potwierdzenia obecności na około półtora miesiąca przed ślubem. W takiej sytuacji będziecie mieć dość czasu, aby uzupełnić listę, czy nawet zaprosić gości z listy rezerwowej (jeśli taką macie).

7. R.s.v.p., RSVP, czy R.S.V.P.

Francuski zwrot "répondez s'il vous plaît" oznacza dosłownie "proszę/prosimy o odpowiedź" umieszczany jest w zaproszeniach w sytuacji, kiedy zapraszający oczekuje potwierdzenia zamiaru przybycia zapraszanego. Z reguły pisemna prośba wymaga pisemnej odpowiedzi, chyba że podano numer telefonu lub adres mailowy, pod którym oczekuje się odpowiedzi. Użycie tego zwrotu nie wymaga już w zasadzie powtarzania tego samego zdania w języku polskim, ale skrót Rsvp można też potraktować jako nagłówek, a pod nim wstawić prośbę sformułowaną pełnym zdaniem po polsku.

Istnieje kilka możliwości prawidłowego zapisu tego skrótowca. Mamy więc do wyboru RSVP, R.S.V.P., R.s.v.p. lub r.s.v.p.. Według słowników najbardziej poprawny spośród nich jest zapis bez kropek, czyli RSVP. Ze względu na estetykę projektu graficznego, stosując kaligraficzne czcionki wybieramy niekiedy zapis Rsvp (bez kropek) :)

8. Zakazy

Wszelkie zapisy i uwagi zakazujące czegokolwiek zapraszanym gościom są całkowicie nie na miejscu i świadczą o braku dobrego wychowania. Nie do pomyślenia są uwagi typu "prosimy nie przyprowadzać dzieci" lub "kolor biały zastrzeżony jest dla panny młodej". W pierwszym z powyższych przypadków wystarczy nie wymieniać w zaproszeniu imion dzieci, w drugim nie powinniście pisać nic. Jeśli chcielibyście ułatwić Waszym gościom dostosowanie stroju do charakteru przyjęcia, możecie określić dress code przyjęcia (według ogólnie przyjętych zasad etykiety) i nic ponadto.

9. Brak ważnych szczegółów

Planując Wasze przyjęcie zadbajcie o to, aby poinformować gości o wszelkich istotnych szczegółach. Chodzi tu nie tylko o nocleg, czy informację o poprawinach, ale również o detale samego przyjęcia. O ile niektóre elementy zabawy mogą oczywiście stanowić miłą niespodziankę, są sprawy, o których Wasi goście powinni wiedzieć wcześniej, aby móc się odpowiednio przygotować i nie przeżyć niemiłego zaskoczenia. Na przykład: jeśli przyjęcie weselne odbędzie się pod gołym niebem, a wy planujecie tańczyć boso na trawie, uprzedźcie gości, aby przygotowali odpowiedni strój. To samo dotyczy nietypowego menu, przyjęć bezalkoholowych, wcześniejszej godziny zakończenia zabawy itp.

10. Brak rezerwowych zaproszeń bez personalizacji

Mały błąd, który może bardzo utrudnić Wam życie. Zamawiając personalizowane zaproszenia ślubne zawsze możecie o kimś zapomnieć. Gotowe zaproszenie może też zwyczajnie uszkodzić się lub zniszczyć zanim dostarczycie je w ręce gości. Z tego powodu gorąco zachęcamy Was, aby do każdego zamówienia doliczyć 5-10% zaproszeń bez personalizacji (co najmniej 3 sztuki).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl