Szanowni Klienci, informujemy, że do końca lutego nie będzie możliwości składania zamówień na stronie. Prosimy o kontakt mailowy.

Blog ślubny

Zamawianie zaproszeń ślubnych 0
Zamawianie zaproszeń na ślub - co warto wiedzieć?

Zaproszenie ślubne to niewielka kartka papieru, którą zaczynacie budować nastrój wesela. Niezależnie od tego, czy stawiacie na klasykę i prostotę, czy na nietypowe projekty graficzne, najważniejsze, aby treść zaproszenia była czytelna i pozbawiona błędów. W czasach, gdy wszystko staje się elektroniczne i cyfrowe, klasyczne zaproszenia ślubne dla Waszych gości symbolizują głęboką, drzemiącą w nas wszystkich potrzebę budowy trwałych więzi międzyludzkich, zatrzymania się w biegu i wspólnego przeżywania szczęśliwych chwil.

 1. Podstawowa treść zaproszeń ślubnych

Co powinno zawierać zaproszenie? Treść zaproszenia ślubnego powinna być sformułowana prosto i jednoznacznie. Zaproszenie spełnia przede wszystkim funkcję informacyjną, więc priorytetem jest czytelne przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących Waszej uroczystości. A są to przede wszystkim miejsce i data uroczystości. W tym miejscu przypominamy, że prawidłowy zapis daty to np. 28 lutego 2022 roku, a nie "28 luty"🙂 Pozostałe niezbędne informacje to:

 1. Wasze imiona i nazwiska (jeśli ma być mniej formalnie mogą to być tylko imiona).
 2. Dane zapraszanych osób, o ile zaproszenia mają być personalizowane (kliknij w link i przeczytaj więcej o PERSONALIZACJI I ODMIANIE NAZWISK GOŚCI).
 3. Prośba o potwierdzenie udziału w uroczystości z konkretnym terminem i danymi kontaktowymi. W Polsce jest to zwykle telefon lub ewentualnie e-mail – raczej nie ma już zwyczaju przesyłania odpowiedzi drogą listową (nadal popularnego w krajach anglosaskich).
 1. Dodatkowe informacje w zaproszeniach

Poza najważniejszymi informacjami, które zostały wymienione powyżej, w zaproszeniach pojawiają się często również:

 1. Informacje na temat spraw organizacyjnych, takich jak: nocleg, transport między miejscem, w którym odbywa się ślub, a miejsce przyjęcia weselnego, czy czy też przewiezienie gości do hotelu po zakończeniu zabawy.
 2. Zaproszenie na wspólne śniadanie, obiad lub poprawiny następnego dnia.
 3. Wskazówki dla gości związane z prezentami lub zawierające sugestię na temat zamienników dla tradycyjnych kwiatowych wiązanek wręczanych pod kościołem.
 4. Nieco rzadziej jest to dress code, informacje na temat menu bądź opieki nad najmłodszymi gośćmi.

Dodatkowe treści można umieścić na osobnych karteczkach, aby nie umknęły one gościom i nie „zaśmiecały” strony, na której znajdować się będą najważniejsze informacje.

W zaproszeniach często pomija się godzinę rozpoczęcia wesela, ponieważ z wielu przyczyn może ona ulegać lekkiemu przesunięciu. W niektórych naszych projektach obok godziny rozpoczęcia ceremonii ślubnej pojawia się też godzina wesela, ponieważ uważamy, że jej podanie (nawet jeśli jest określona tylko orientacyjnie) może okazać się dla Waszych gości pomocne.

Jeśli chodzi o opcję „zamiast kwiatów” i konkretne sugestie odnośnie oczekiwanych prezentów, to trzeba dobrze przemyśleć jak zareagują na nie Wasi goście. O ile naszym zdaniem prośba o wino, książkę czy drobny datek na jakiś szczytny cel „zamiast kwiatów” nie budzi wielkich kontrowersji, o tyle proszenie o jakiekolwiek prezenty czy pieniądze może w oczach niektórych Waszych gości wyglądać niestosownie. Oczywiście można zrobić to w zawoalowany sposób (w internecie znajdziecie milion wierszyków o pieniądzach w kopercie), ale naszym zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby unikanie tego typu informacji w samym zaproszeniu (lub ewentualnie umieszczenie ich na dodatkowej kartce). Jeśli goście przy wręczaniu zaproszeń sami o to zapytają, możecie wówczas swobodnie wyrazić swoje preferencje.

Zaproszenia wręczcie lub wyślijcie gościom z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli nie znacie wszystkich szczegółów uroczystości, ale jesteście już pewni daty ślubu, możecie wysłać/wręczyć gościom tzw. „Save the date”, aby z zarezerwowali sobie czas (można to zrobić nawet rok przed ślubem). Optymalne jest wręczanie zaproszeń 3-4 miesiące przed ślubem, ale wiele par robi to wcześniej (zwłaszcza zapraszając gości z daleka). Oczywiście kameralne uroczystości w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół nie wymagają zapraszania z tak dużym wyprzedzeniem.

 1. Ślubne savoir vivre

Niezależnie od tego, czy zapraszacie gości oficjalnie, czy wybierzecie formę "na luzie", w wypisywaniu zaproszeń ślubnych jest kilka zasad, których warto przestrzegać zawsze. Pamiętajcie, że dobre wychowanie obowiązuje nawet w mniej formalnych relacjach :) Jakie to zasady? Przede wszystkim:

 1. W personalizowanych zaproszeniach kobietę wymieniamy najpierw. Nawet jeśli to jej partner jest osobą znacznie Wam bliższą, to w sytuacji, w której znacie imię i nazwisko towarzyszącej mu kobiety, a szczególnie jeśli ją także mogliście poznać osobiście, wymieńcie ją najpierw. Mężczyzna nie obrazi się o to, że został wymieniony jako drugi, a zamiana tej kolejności może zostać odebrana jako nieuprzejmość wobec jego partnerki. Odstępstwem od tej zasady jest zapraszanie mężczyzny "z osobą towarzyszącą".
 2. Zapraszając dzieci najczęściej korzystamy z formułki: Anna, Jan, Paulina i Paweł Kowalscy lub Anna i Jan Kowalscy z Pauliną i Pawłem (lub Paulinką i Pawełkiem) albo Anna i Jan Kowalscy z dziećmi (w przypadku jednego dziecka piszemy oczywiście „z synem” lub „z córką”).
 3. Poprawny zwrot grzecznościowy przed nazwiskami gości to: Sz. Pan, Sz. Pani, Sz. Państwo. Mimo to w praktyce bardzo często stosowany jest skrót Sz.P. – jest on odrobinę mniej elegancki, ale przyjmujemy go ze zrozumieniem, ponieważ zajmuje mniej miejsca i pasuje do wszystkich, czyli zarówno do pań, panów jak i do par.
 4. W dobrym tonie jest umieszczenie w zaproszeniu prośby o informację na temat ewentualnej diety lub alergii Waszych gości.
 5. Dress code. O ile nikt nie powinien mieć problemu z uprzejmą sugestią odnośnie stroju, wynikającą z troski o wygodę i dobre samopoczucie Waszych gości (chodzi przecież o to, żeby panie z balowych kreacjach nie czuły się niekomfortowo, kiedy okazuje się, że trafiły na wesele w stylu boho, które odbywa się na łące), to zdecydowanie nie powinno się umieszczać w zaproszeniach dodatkowych zastrzeżeń, np. zakazanych kolorów sukienek itd. Nawet w formie "zabawnych" wierszyków.
 6. Jeśli rodzice pomagają Wam lub przynajmniej częściowo finansują ślub i wesele, przez grzeczność i szacunek warto wspomnieć o tym w zaproszeniu. Na pewno będzie to dla nich miłe. Jeśli organizujecie wszystko samodzielnie, zdecydowanie nie macie obowiązku stosować formułki "wraz z Rodzicami".

Mamy nadzieję, że rozwiałyśmy przynajmniej część Waszych wątpliwości związanych z zaproszeniami. Dodatkowe informacje - w tym wytyczne odnośnie składania zamówień na naszej stronie, znajdziecie w kolejnych artykułach. Zapraszamy do lektury :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl