Szanowni Klienci, informujemy, że do końca lutego nie będzie możliwości składania zamówień na stronie. Prosimy o kontakt mailowy.

Blog ślubny

Personalizacja zaproszeń - zasady 0
Personalizacja zaproszeń - zasady

Wymienianie imion i nazwisk zapraszanych osób w treści zaproszenia na ślub, czyli tak zwana personalizacja, nie jest praktyką stosowaną powszechnie, ale w Polsce jest zdecydowanie rozwiązaniem najpopularniejszym. Najprawdopodobniej wynika to ze zwyczaju osobistego wręczania zaproszeń, przez co wypisywanie imion i nazwisk gości na kopertach zaproszeń traci swój sens.

Prawidłowa personalizacja zaproszeń ślubnych wymaga przestrzegania zarówno zasad poprawnej polszczyzny, jak i ogólnie przyjętych reguł savoir vivre. Nawet, kiedy zapraszamy tylko najbliższe nam osoby, powinniśmy zrobić to bez błędów i z klasą :) Najważniejsze ze wspomnianych zasad to:

1. Odmiana nazwisk gości w zaproszeniach

Zasada odmiany imion i nazwisk przez przypadki jest w języku polskim bezdyskusyjna. Bardzo często wśród par zamawiających zaproszenia pojawiają się jednak wątpliwości nie tylko odnośnie prawidłowej odmiany nazwisk, ale nawet tego, czy samo odmienianie nazwisk jest poprawne. Co ciekawe, problemy pojawiają się nawet w przypadkach, z którymi na co dzień, w mowie potocznej, większość z nas nie ma problemu i intuicyjnie stosujemy prawidłowe formy odmiany.

Przykład 1.
Nazwisko - Małysz
Przykładowe użycie w zdaniu: Kolejny świetny skok Adama Małysza.
A zatem: Zapraszamy Jana MAŁYSZA (a nie Jana Małysz).

Przykład 2.
Nazwisko - Nowak
Przykładowe użycie w zdaniu: W przyszły weekend idziemy na imprezę do Nowaków.
A zatem: Zapraszamy Państwa NOWAKÓW (a nie Państwa Nowak).

Przykład 3.
Nazwisko - Sienkiewicz
Przykładowe użycie w zdaniu: Słynne dzieło Henryka Sienkiewicza zostało napisane w rodzinnym domu Sienkiewiczów.
Za zatem: Zapraszamy Tomasza SIENKIEWICZA lub Szanownych Państwa SIENKIEWICZÓW (a nie Sienkiewicz).

Niestety w sytuacjach, w których staramy się mówić i pisać szczególnie poprawnie, przestajemy niekiedy polegać na logice i językowej intuicji, a zaczynamy wahać się i powielać błędne formy. Dlatego, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie odmiany nazwisk Waszych gości (wiemy, że niektóre są naprawdę nietypowe i w pierwszej chwili mogą brzmieć dziwnie), możecie skorzystać z bezpłatnego, dostępnego online narzędzia, które błyskawicznie odmieni dowolne nazwisko. My polecamy stronę dostępną pod tym linkiem:

Odmiana nazwisk w zaproszeniach ślubnych i nie tylko→

Jeśli po złożeniu zamówienia na zaproszenia ślubne będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości odnośnie odmiany nazwisk gości, możecie poprosić nas o sprawdzenie ich poprawności. Chętnie pomożemy :) Jeśli natomiast prześlecie nam listę gości, na której imiona i część nazwisk będą odmienione, a pozostała część nazwisk nie, uznamy, że jest to celowe i że zdecydowaliście się pozostawić je w wersji nieodmienionej (choć jest to niepoprawne). Wówczas przygotujemy personalizację zaproszeń w dokładnie takiej formie, jakiej sobie życzycie i nie będziemy wykonywać żadnych korekt.

2. Właściwa kolejność wymienianych osób

W personalizowanych zaproszeniach kobietę wymieniamy najpierw. Nawet jeśli to jej partner jest osobą znacznie Wam bliższą, to w sytuacji, w której znacie imię i nazwisko towarzyszącej mu kobiety, a szczególnie jeśli mieliście okazję poznać ją osobiście, wymieniacie ją najpierw. Mężczyzna nie obrazi się, że został wymieniony jako drugi, a zamiana tej kolejności może zostać odebrana jako nieuprzejmość wobec jego partnerki. Odstępstwem od tej zasady jest zapraszanie mężczyzny "z Osobą Towarzyszącą".

Dzieci wymieniamy po osobach dorosłych. Możecie wymienić najpierw imiona dziewcząt, potem chłopców lub wymienić dzieci kolejno, od najstarszego do najmłodszego. Jeśli nie znacie imion wszystkich pociech Waszych gości, możecie wybrać jedną z ogólnych form: z synem/synami, z córką/córkami, z dziećmi.

Czyli zapraszamy:
Annę, Jana, Paulinę i Pawła Kowalskich
lub
Annę i Jana Kowalskich z Pauliną i Pawłem (lub Paulinką i Pawełkiem)
lub
Annę i Jana Kowalskich z dziećmi (w przypadku jednego dziecka piszemy oczywiście „z synem” lub „z córką”).

3. Zapraszanie osoby towarzyszącej

Przede wszystkim zapis wyrażenia "osoba towarzysząca" od wielkiej litery jest przejawem szacunku dla gości. Z tego powodu rekomendujemy stosowanie tej zasady zarówno w zaproszeniach, jak i na winietkach weselnych. Pamiętajmy przy tym, że zapraszanie "z osobami towarzyszącymi" ma sens wyłącznie w sytuacji, kiedy gość zaproszony jest na przyjęcie weselne (a nie na sam ślub). Być może wydaje się to oczywistością, ale wiemy, że i w tej kwestii mogą się pojawić wątpliwości.

Jeśli zapraszamy na ślub osobę, która jest w stałym związku, należy wymienić jej partnerkę/partnera z imienia (i nazwiska). Jeśli go nie znacie, powinniście postarać się zdobyć tę informację. Wyjątkiem może być wyłącznie zapraszanie osób, których nie znacie zbyt dobrze prywatnie, ale łączą Was ważne relacje służbowe. W takiej sytuacji uzasadnione jest zastosowanie oficjalnej formy "wraz z małżonką/małżonkiem".

4. Prawidłowe zwroty grzecznościowe

Poprawny zwrot grzecznościowy przed nazwiskami gości to: Sz. Pan, Sz. Pani, Sz. Państwo. Mimo to w praktyce bardzo często stosowany jest skrót Sz.P. (bez spacji pomiędzy kropką i wielką literą) – jest on odrobinę mniej elegancki, ale przyjmujemy go ze zrozumieniem, ponieważ zajmuje mniej miejsca i pasuje do wszystkich, czyli zarówno do pań, panów jak i do par.

5. Zapraszanie rodziców

Zaproszenie na ślub dla Waszych rodziców może być sformułowane podobnie do pozostałych zaproszeń. W miejsce "Sz.P. Kowalskich" możemy wpisać np. "Kochanych Rodziców" lub "Kochanych Rodziców Annę i Jana Nowaków". Warto jednak zastanowić się nad nieco bardziej osobistą wiadomością. Zamiast standardowej formułki zapisanej w trzeciej osobie liczby mnogiej, w zaproszeniach dla najbliższych osób możecie wybrać bezpośredni zwrot, czyli "Kochani Rodzice, z radością zapraszamy Was..." itd.

Przykładowe treści zaproszeń dla Waszych rodziców znajdziecie tutaj→.

Jeśli przy tworzeniu listy gości lub redagowaniu treści zaproszeń ogarną Was jakiekolwiek wątpliwości, dajcie nam znać. Chętnie doradzimy i podpowiemy :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl