Szanowni Klienci, informujemy, że do końca lutego nie będzie możliwości składania zamówień na stronie. Prosimy o kontakt mailowy.

Blog ślubny

Suknia ślubna: Co warto wiedzieć o koronkach? 0
Suknia ślubna: Co warto wiedzieć o koronkach?

Suknie ślubne z koronek

Na zdjęciach powyżej:
suknia ślubna z francuskiej koronki (koronka z Alençon) – zdjęcie Nastia Vesna
suknia ślubna z koronki irlandzkiej (szydełkowej), Alexander McQueen, 2011
sukienka z gipiury na ślub w stylu boho (także na slub cywilny), Johanna Ortiz

Od ponad stu lat białe koronki są nieodłącznym elementem mody ślubnej. Ponieważ wiedza przyszłych pań młodych na ich temat bywa „dość ogólna”, postanowiłyśmy zebrać trochę fachowych informacji i przygotować dla Was małą ściągę. Mamy nadzieję, że dowiecie się tu co nieco na temat historii koronek, ich podstawowych rodzajów oraz tego, która koronka podoba się Wam najbardziej.

Koronki są romantyczne, ponadczasowe i niezwykle różnorodne. Ich miękkość i delikatność idealnie komponuje się z atmosferą ślubnej ceremonii. Bogactwo tekstur i wzorów gwarantuje, że każda panna młoda znajdzie coś dla siebie. Wystarczy dobrze poszukać.

Koronkowa suknia ślubna

Na zdjęciach powyżej:
francuska koronka z Alençon
nowoczesna panna młoda w prostej sukni z koronkowymi rękawami – model The Lounge, Lela Rose
koronkowy welon panny młodej – via Magnolia Rouge, Sposto Photography

Koronka jest rodzajem ażurowej plecionki z nici (najczęściej bawełnianych lub lnianych, czasem metalowych). Plecione tkaniny tworzono już w czasach pierwszych cywilizacji. Jako element stroju, ozdobne siateczki po raz pierwszy pojawiły się najprawdopodobniej cztery tysiące lat przed naszą erą u Sumerów, ale tworzenie dekoracyjnych plecionek, które dziś określilibyśmy mianem koronek, rozpoczęło się w Europie na dobre dopiero w XV wieku. W czasach renesansu koronkę postrzegano jako niezwykle luksusowy element ubioru – wynikało to przede wszystkim z gigantycznego nakładu pracy, jakiego wymagało jej wytwarzanie. Wykonanie kilkucentymetrowego  fragmentu doskonałej jakościowo koronki mogło trwać całe miesiące. Choć z biegiem czasu produkcję koronki uprzemysłowiono, ludzie byli gotowi zapłacić fortunę za prawdziwą, ręcznie wykonaną koronkę. Intrygujące piękno ażurowych koronek doceniały królowe i największe gwiazdy kina.

Suknia ślubna królowej Wiktorii, Grace Kelly i Kate Middleton 

Na zdjęciach powyżej:
koronkowa suknia ślubna królowej Wiktorii,
suknia ślubna Grace Kelly
Kate Middleton w sukni z koronki francuskiej i angielskiej

Począwszy od Królowej Wiktorii i jej słynnej sukni ślubnej z 1840 roku, nad której wykonaniem przez 6 miesięcy pracowało ponad 100 osób, biała, koronkowa suknia ślubna stała się najbardziej charakterystycznym atrybutem panien młodych. Z biegiem czasu koronki zaczęły pojawiać się na wszystkich elementach związanych ze ślubną ceremonią – nie tylko na welonach, gorsetach i trenach panien młodych, ale także na zaproszeniach, w bukietach ślubnych, kościelnych dekoracjach i weselnych obrusach.

Ze względu na sposób wykonania i wygląd, koronki dzielimy na trzy główne grupy:

  • igłowe – wykonywane poprzez osnuwanie nici na kawałku tkaniny, którą po wykonaniu wzoru usuwa się, pozostawiając ażurową plecionkę
  • szydełkowe – wykonywane szydełkiem (np. koronka irlandzka)
  • klockowe – wykonywane za pomocą nici nawiniętych na specjalne klocki, przeplatanych i wiązanych w odpowiedni sposób

Każdy z tych typów miał wiele odmian, ponieważ każdy z regionów czy miejscowości specjalizujących się dawnej w wytwarzaniu koronki, tworzył własne wzory. Do najsłynniejszych koronkarskich ośrodków Europy należały między innymi: Brabancja, Bruksela, Chantilly, Alençon, Walencja, Lyon, Mechelen, Gandawa, Wenecja, czy Paryż.

Koronka francuska

Igłowa koronka tworzona w wielu rejonach Francji do dzisiaj stanowi synonim wyrafinowania i luksusu. Proces jej tworzenia pochłaniał wiele czasu i wymagał dużych zdolności manualnych, co wpływało oczywiście na cenę gotowego produktu. Historia francuskich koronek sięga roku 1665, gdy Ludwik XIV powołał do życia królewskie zakłady koronkarskie w Alençon, w Dolnej Normandii. Koronki francuskie wzorowane były na włoskich i hiszpańskich, a w początkowym okresie działania Towarzystwo Koronek Francuskich sprowadzało do pracy w swoich zakładach koronczarki z Wenecji.

Oryginalna koronka z Alençon określana jest mianem „koronki królowych i królowej koronek” (wykonywano ją z przeznaczeniem na francuski dwór królewski). Wytworzenie jednego centymetra kwadratowego wymaga średnio siedmiu godzin. Koronka ta powstaje z jednej nitki w wyniku łączenia poszczególnych elementów cienką siateczką, a kontury skomplikowanych motywów, głównie kwiatowych, obszywane są grubszą nicią.

Suknia ślubna z koronki francuskiej

Na zdjęciach powyżej:
suknia ślubna z topem wykonanym z francuskiej koronki
sukienka ślubna za kolano od Alex Perry,
suknia ślubna z długim rękawem z koronki Alençon, Lea Ann Belter, model Patrice
suknia ślubna z długim rękawem z koronki Chantilly, Rosa Clara, model Davina 2016
detal oryginalnej koronki francuskiej

Z czasem każdy w francuskich ośrodków koronczarskich wytworzył własny, charakterystyczny styl. Koronki z Chantilly wyróżniały się lekkością, delikatnym kwiatowym wzorem i obrębkiem w półokrągłe ząbki (tzw. scalloped edges). Koronka z Allover charakteryzowała się większą szerokością i powtarzalnym wzorem, a słynne koronki z Walencji drobnymi motywami kwiatów i kokardek. Obecnie wszystkie te wzory wykonywane są techniką maszynową. Koronki francuskie, zwłaszcza koronki Chantilly i Alençon, idealnie sprawdzają się w sukniach ślubnych o bardziej dopasowanej sylwetce (na przykład w tzw. syrence). Często wykorzystywane są też do tworzenia topów i gorsetów łączonych ze spódnicami z szyfonu albo organzy.

W 2010 roku sztuka koronkarstwa z Alençon została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Koronka irlandzka

Szydełkowa koronka irlandzka powstała w I połowie XIX wieku. Jej produkcją zajmowały się całe rodziny, a metody wykonywania poszczególnych motywów były domowymi sekretami. W porównaniu do koronki tworzonej metodą igłową, była o wiele szybsza (a więc również tańsza) w wykonaniu. W odróżnieniu od zwykłego szydełkowania, koronka irlandzka składa się z pojedynczych motywów – listki, kwiaty, różyczki, łączone później ażurową siateczką wykonywaną igłą (to te piękniejsze), lub cieniutkim łańcuszkiem szydełkowym. Gotowe motywy kupowały centra koronkarskie gdzie łączono je w kołnierzyki, mankiety, suknie, parasolki. Obecnie najwięcej koronki irlandzkiej tworzy się w Rosji, choć w większości przypadków ich wzornictwo pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą nam wielcy projektanci mody, tacy jak Alexander McQueen i Jean-Paul Gaultier, którzy na nowo odkryli „irlandkę” i pokazali jak olbrzymie możliwości daje – zwłaszcza w modzie ślubnej.

Koronkę irlandzką polecamy pannom młodym, które lubią wyraziste wzory i naturalne tkaniny albo mają ochotę nawiązać do tradycji mody ślubnej i postawić na styl retro.

 Suknie ślubne z koronki irlandzkiej

Na zdjęciach powyżej:
suknia ślubna z koronki irlandzkiej w stylu wiktoriańskim z początku XX wieku,
współczesna, nawiązująca do tradycji, suknia ślubna z koronki irlandzkiej,
foto 3-5. koronki irlandzkie w kreacjach domu mody Alexander McQueen,
koronka irlandzka w interpretacji Jeana-Paula Gaultier

 

Gipiura (koronka wenecka)

Gipiura powstała najprawdopodobniej już w XV wieku, ale szczyt jej popularności przypadł na wiek XIX w. Gipiura to jedna z najbardziej efektownych i ozdobnych koronek klockowych. Tworzenie koronki metodą klockową wymagało precyzyjnej znajomości wszystkich ściegów koronkarskich, ale jednocześnie dużej pomysłowości w tworzeniu nowych rozwiązań. Z tego właśnie powodu koronki te, obok igłowych, uchodziły za najbardziej luksusowe wyroby tekstylne.

Gipiura wyróżnia się kwiatowym lub geometrycznym ornamentem, nieregularnymi, dużymi oczkach i wypukłym, czasem sprawiającym wrażenie trójwymiarowego, reliefowym wzorem. Dzisiaj pojawia się w sukniach ślubnych czy w eleganckich sukniach wizytowych, ale przede wszystkim jest to popularna tkanina dekoracyjna, z której uszyć można firany, obrusy, serwety, czy poszewki na pościel. Gipiurę doskonale łączy się z innymi typami koronek i haftem. Jej plastyczność i różnorodność wzorów pozwalają na wykorzystanie tego typu koronki we wszystkich stylach i fasonach sukien ślubnych.

 Suknie ślubne z gipiury

Na zdjęciach powyżej:
lawendowa sukienka z gipiury Costarellos Spring 2020,
Pippa Middleton w sukni ślubnej z gipiury (projekt Sarah Burton, dom mody Alexander McQueen),
detal koronki weneckiej (gipiury),
sukinia z gipiury na ślub w stylu boho od nowozelandzkiej Rue de Seine,
suknia ślubna z gipiury, model Leyla, Carolina Herrera, 2020

Koronka makramowa

Koronka makramowa to piękna koronka tworzona na bazie ozdobnych sznureczków różnej grubości i o różnych splotach. Gotowe sznureczki (najczęściej wykonane z bawełnianej nici) upina się na narysowanym wzorze i łączy igłą, tworząc podstawową siatkę, która potem wypełniana jest różnymi metodami. Kreatorzy mody ślubnej chętnie sięgają po tę koronkę ze względu na jej niezwykłą plastyczność i nieograniczone możliwości tworzenia wzorów. Interesujące są naszym zdaniem zwłaszcza bezpośrednie nawiązania do tradycyjnego, ludowego wzornictwa, którego efekty możecie ocenić oglądając na przykład projekty sukien ślubnych węgierskiej marki Daalarna. Ciekawie prezentują się również całkiem proste sukienki z makramowej siateczki.

 suknie ślubna z koronki makramowej

Na zdjęciach powyżej:
suknia ślubna z koronki makramowej (rumuńskiej),
detal sukni ślubnej z koronki makramowej,
suknia ślubna z szyfonu i koronki makramowej Daalarna,
suknia ślubna z koronki makramowej, model Raine, Eternal Bridal,
makramowa suknia ślubna ze sztucznymi perełkami, Alexander McQueen

Żywa tradycja

Obecnie wszystkie rodzaje koronek produkuje się maszynowo, na skalę przemysłową, jednak warto pamiętać, że fabryczne imitacje ręcznie wytwarzanych koronek jak dotąd nie zdołały dorównać jakości ręcznego rzemiosła, dlatego tradycyjne koronczarstwo wciąż jest praktykowane. W Polsce nie tworzy się koronek igłowych, ale możemy się pochwalić tradycją (nadal żywą) wytwarzania koronki szydełkowej w Wachu i Koniakowie, a także koronek klockowych w Bobowej i Brzozowie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl